zoznam liečivých rastlín

zoznam ochorení

ďalšie témy


Kedy zbierame pŕhľavu?

U nás rastú dva druhy pŕhľavy, pŕhľava malá (Urtica urens) a pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica). Obidve sú liečivé s približne rovnakým obsahom liečivých látok. Zbierame mladú nadzemnú časť pŕhľavy, ale iba pred kvitnutím, rozkvitnutú pŕhľavu už nezbierame. Skosená pŕhľava znovu dorastie a zber môžeme opakovať. Na liečivé účely sa používa aj koreň pŕhľavy, ale ten neobsahuje všetky a toľko účinných látok ako nadzemná časť rastliny.

Liečivé účinky pŕhľavy:

Pŕhľava má veľa priaznivých účinkov. Lieči akútne aj chronické ochorenia dýchacích ciest, podporuje dýchanie, pomáha pri cukrovke, ochoreniach pečene a žlčníka, zlepšuje činnosť hormonálnych žliaz. Upravuje menštruačný cyklus, tlmí nadmerné krvácanie a potláča zápaly vaječníkov a vajcovodov. Ženy s problémami počas prechodového obdobia by tiež mali piť čaj z pŕhľavy, aby sa lepšie cítili. To isté platí aj pre ľudí s kĺbovým reumatizmom, pitím pŕhľavového čaju sa ich stav zlepší. Pomáha tiež pri zdurenej prostate a pri problémoch s močením.
Pŕhľava je tiež výborná pri ochoreniach obličiek, pri obličkových kameňoch a zápaloch močových ciest. Znižuje hladiny kyseliny močovej, čo ocenia ľudia s dnou, u ktorých sa kyselina močová nadmerne hromadí v organizme a jej kryštáliky vyvolávajú v drobných kĺboch neznesiteľné bolesti.
Pŕhľava obsahuje veľa železa, preto pomáha pri anémiách, málokrvnosti, pri väčšej strate krvi a pri vysiľujúcich chorobách. Priaznivo pôsobí na kostnú dreň, podporuje krvotvorbu a čistí krv.

Liečivé účinky pŕhľavy pri vypadávaní vlasov:

Ak nám vlasy veľmi vypadávajú a zistíme, že sú riedke, každý večer si ich opláchneme odvarom z pŕhľavy. Polievkovú lyžicu usušených listov pŕhľavy varíme 3 minúty v 0,3 litroch vody, odvar necháme vychladnúť a opláchneme si s ním hlavu. Vlasy už neumývame, hlavu si utrieme uterákom, prípadne ich vysušíme fénom. Odvar je výborný aj pri mastných vlasoch a potláča aj šedivenie vlasov. Podobné priaznivé účinky má aj tinktúra pripravená z listov pŕhľavy, s ktorou si pokožku vlasov každý večer natrieme a jemne pomasírujeme počas aspoň jedného mesiaca. Ale pŕhľavovú tinktúru môžeme občas použiť aj vtedy, keď máme vlasy zdravé, aby nám také ostali čo najdlhšie. 
Pri vypadávaní vlasov a tvorbe lupín môžeme pŕhľavu zmiešať s koreňom lopúchu a brezovými listami. Polievkovú lyžicu tejto zmesi povaríme 3 minúty v 0,3 litroch vody a po vychladnutí odvaru si s ním vlasy omývame podobne, ako s čistou pŕhľavou.


Obsahové látky pŕhľavy:

Pŕhľava obsahuje veľké množstvo účinných látok, napríklad chlorofyl s hojivými a regeneračnými účinkami, kyselinu pantoténovú, vitamíny C,K, provitamíny A, B1, glukokiníny, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi, fytoncídy, ktoré potláčajú rast choroboplodných zárodkov. Je bohatá na rôzne mikroelementy, organické kyseliny a aminokyseliny. Obsahuje veľa železa.

Použitie pŕhľavy ako čaju:

Čaj z pŕhľavy pijeme dvakrát denne približne jeden mesiac. Polievkovú lyžicu usušenej, posekanej vňate zalejeme 0,3 l vriacej vody, necháme vylúhovať 10 minút a vypijeme.
Lepšie je však pŕhľavu primiešať k iným liečivým rastlinám, podľa toho, o aké ochorenie ide.
Napríklad ak máme ťažkosti s prostatou, pri jej zapálení alebo zväčšení, zamiešame pŕhľavu do zmesi, kde je aj zlatobyľ a vŕbovka malokvetá.
Samostatne pŕhľavový čaj pijeme len v doporučených dávkach a maximálne jeden až dva mesiace. Jedna pani, ktorá chcela byť veľmi zdravá, si účinnosť liečivých rastlín zle vysvetlila, vraj čím viac, tým lepšie a pila pŕhľavový čaj jeden rok dva litre denne. Skončila v nemocnici, pretože veľké dávky pŕhľavy odoberajú srdcovému svalu sodík a draslík a tým vznikajú srdcové poruchy. Pŕhľavový čaj v rozumných dávkach je však liečivý a úplne bezpečný aj pre malé deti a chorých ľudí na srdce.